Biografie kapely Root

Root je původce druhé vlny Black Metalalových kapel, následujících po kapelách Venom a Bathory. Dnes je Root jedním z nejuznávanějších metalových těles z české republiky. Root dodnes vydal 9 alb, 4 videoklipy, živé album 2 DVD. Objevuje se také na nespočtu kompilací a jiných hudebních nosičích.

Jiří BigBoss Valter, je jedním z nejstarších a nejuznávanějších Black Metalových zpěváků. Je také znám jako kontroverzní osobnost české metalové scény. Je také zakladatelem české pobočky Církve Satanovy. Jako host se také objevuje na albech Moonspell, Helheim, Behemoth a mnoha dalších.

Root odehrál stovky koncertů doma v ČR, ale také v Norsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Portugalsku, Německu, Rakousku, Holandsku, Belgii, Srbsku, Polsku, Francii, Anglii, Švýcarsku, Litvě, Kanadě....atd.

Root hrál společně s takovými kapelami jako jsou: Moonspell, Anathema, Cradle of Filth, Apocalyptica, Mercyful Fate, King Diamond, Nifelheim, Pungent Stench, Behemoth, Master, Destroyer 666, Enslaved. Testament, Napalm Death, Pestilence, Carpatian Forest, Impaled Nazarene, Satanic Warmaster, Amon Amarth, Legion Of The Damned, Skyforger, Sodom, Master´s Hammer, Krabathor, Hypnos ....a mnoho, mnoho dalších.

detailní biografie...

1987

BigBoss (zpěv) a Blackie (kytara) zakládají kapelu Root. Po pár zkouškách nahrává kapela první oficiální demo „Reap Of Hell“.

1988

Root odehrává svůj první koncert. Je nahráno druhé demo „War Of Rats“

1989

Root vydává třetí demo „Messengers Of Darkness“ a čtvrté demo „The Trial“ a vystoupí na legendárním koncertě Death Metal Session II.

1990

Odehráno množství koncertů. Root vydává u firmy Zeras singl „7 Černých Jezdců / 666“ následovaný prvním LP „Zjevení“. Během té doby také natáčí svůj první klip v ČT „Upálení“ a u firmy Zeras legendární klip „Hřbitov“. Ten také vychází na LP (vinyl) Death Metal Session II.

1991

Root vydává druhé LP „Hell Symphony“ opět u firmy Zeras. Je to první jejich deska nazpívaná anglicky. Spousta koncertů. Po natočení této desky kapelu opouští bubeník Black Drum.

1992

Firma Monitor Records vydává třetí LP Root, „The Temple In The Underworld“ a natáčí promo-klip „Aposiopesis“. Tuto desku již natáčí nový bubeník „Evil“. Kapelu opouští kytarista Mr. DAN. Obrovské množství koncertů.

1994 - 1995

Root se stahuje ze scény, v kapele vznikají neshody, nicméně stále hraje. V roce 1995 BigBoss kapelu rozpouští. Odehraje pár koncertů v pozměněné sestavě, (mimo jiné hráli v Root i bratři Dostálové) ...a posléze rezignuje.

1996

I přes osobní neshody natáčí Root čtvrté album „Kärgeräs”. Bylo vydáno u firmy Black Hole a je považováno za přelomové.Je natočeno v sestavě BigBoss,Blackie,Evil. Je to první koncepční album.

1997 - 1998

Root dále stagnuje. Odehrává sice pár koncertů, ale v různých sestavách.

1999

Root se znovu dává dohromady a podepisuje smlouvu s firmou Redblack. Vychází reedice double CD “Zjevení / The Temple In The Underworld”. V témže roce vydává páté album “The Book”. Novými členy kapely se stávají kytarista Ashok a basista Igorr.

2000

Root se konsoliduje a začíná znovu koncertovat. Poprvé odehrává zahraniční koncert ve Zwickau (Německo).

2001

Vychází další reedice double CD “Hell Symphony / Kärgeräs”. Root vydává šesté album “Black Seal”. Jako host na něm zpívá Fernando (Moonspell) ve skladbě “Salamandra”. Root koncertuje na spoustě festivalů.

2002

Vychází pouze reedice “Dema”.

2003

Root vydává sedmé album “Madness Of The Graves” a natáčí k němu klip “In The Heart Of Darkness”.

2004

Root koncertuje stále víc, ale na podzim kapelu opouští zakládající člen, kytarista a skladatel Blackie. Na jeho místo přichází kytarista Poison (ex-Asgard).

2005

Kapelu opouští dlouholetý bubeník Evil. Je nahrazen Markem Deadly Fryčákem. Root odchází od firmy Redblack. Koncerty, koncerty, koncerty....

2006

Root vydává mini-CD “Casilda” u nové firmy Shindy Production. BigBoss hostuje na albu Moonspell “Memorial” a na albu norských Helheim “The Journeys and Experiences of Death” Kapelu opouští kytarista Poison a na jeho místo přichází bývalý bubeník, nyní kytarista Evil.

2007

Root vydává osmé album “Daemon Viam Invenient” opět u firmy Shindy Production. Účastní se legendárního “No Mercy Tour 2007” spolu s kapelami Napalm Death, Moonspell a Behemoth. Hraje na norském festivalu “Nedlok Festival” a podniká finské mini-tour s kapelou In Aeternum. Vrcholem sezóny 2007 je účast na Halloween Party v portugalském Lisabonu v hale Coliseu, jako support Moonspell před 3000 diváky, kde předvedli neskutečnou show.

2008

Kromě bezpočtu českých koncertů hraje Root také na festivalu v Německu (Festung Open Air) a v Portugalsku (Caos Emergente Festival. BigBoss se objevuje jako special guest na na mini-CD Behemoth “Ezkaton”. Tuto skladbu (Jáma Pekel) také s Behemoth živě zpívá na slavném Brutal Assault Festu.

2009

Root hraje v Norsku (Oslo – Inferno Festival), dále ve Finsku (Black Curse Over Hellsinki) a v Litvě na Kilkim Žaibu Festival a v Německu na festivalu Trash Assault. Kapelu opouští bubeník Deadly a na jeho místo přichází mladý, talentovaný Peter Hrnčirík. Mnoho českých koncertů a festivalů. Root současně pracuje na novém albu “Heritage Of Satan”

2010

Root hraje v Rakousku (Vienna in War Festival, opět hraje v Dánsku. Poprvé ve své historii hraje Root v zámoří, v Kanadě na slavném Noctis Metal Fest IV společně se Sodom atd. Samozřejmě mnoho českých koncertů a festivalů. Kapelu opouští bubeník Peter Hrnčirík a nastupuje za něj dělostřelec Paul Dred. S novým bubeníkem je již natočeno promo CD (dvě skladby) pro vydavatelské firmy v Česku, USA a Švédsku. Skladby: "Revenge of Hell" a "Greeting from The Abyss". BigBoss s kapelou Doomy Ballads, odehraje pár koncertů v Česku.

2011

Root odehrál spousty koncertů v tuzemsku a také koncerty v Německu (Festival Hells Pleasure) a v Rakousku (klub Szene). Proběhla příprava na natáčení nového alba, které bylo natočeno hned po podepsání smlouvy s novým vydavatelem, polskou firmou Agonia Records. Album vyšlo 23.10. v USA a 25.10. v Evropě. V červnu opouští kapelu dlouholetý člen, Evil. Na jeho post nastoupil kytarista Hanz. Jako vždy, BigBoss odehraje pár koncertů také s projektem Doomy Ballads a Igorr mega koncertů s Hypnos mimo jiné také jako support na turné Napalm Death.

2012

Jako v roce 2011 spousta koncertů v ČR. Root se také zůčastnil legendárního festivalu ve Finsku (Lieto) Hammer Open Air. Obecně členové Root pracují na svých projektech jako jsou Equirhodont a Ballads. Symbolicky dne 21.12.2012 ve 21:12 hod vypukne v brněnském klubu Melodka oslava "25 LET ROOT" za účasti mnoha bývalých členů. Vyprodaný klub se spolu se členy kapely skvěle bavil až do ranních hodin. V tomto roce také Root doplnil pódiové vybavení o nové plachty...atd.

2013

Klasicky koncerty v ČR. V červnu si Root zajedou na známý fest Black Metal Invasion 3 do Vídně. V kapele nedochází k žádným změnám. Koncem roku se začne proslýchat že kytarista Ashok bude na měsíc hostovat ve známé evropské smečce Cradle of Filth. Následně je tato zpráva potvrzena.
Rootan web vytvořil Erik, Bigboss a Hanz v roce 2012. V případě problémů kontaktujte administrátora na aleshad1977@seznam.cz.